Instal·lació Fotovoltaica d’Autoconsum: Guia 2023 per a Empreses Interessades en Panells Solars Rentables

|

Entrevistes | Projectes | RVE | Solar | Solucions tècniques | Sostenibilitat | Uralita

Descobreix com la instal·lació solar fotovoltaica d’autoconsum pot beneficiar a la teva empresa en la nostra Guia per a l’any 2023, gràcies a què els panells solars ofereixen una opció rentable i sostenible per a generar electricitat, la qual cosa es tradueix en estalvis significatius a llarg termini.

En aquest article, explorarem que és una instal·lació solar fotovoltaica d’autoconsum, també analitzarem si els panells solars són una opció rentable per a les empreses, proporcionarem instruccions sobre com instal·lar un sistema d’autoconsum solar i detallarem els components clau d’una instal·lació. També et mostrarem on col·locar les plaques solars per a maximitzar la seva eficiència i el retorn d’inversió per a la teva empresa.

Què és la instal·lació solar fotovoltaica d'autoconsum?

La instal·lació solar fotovoltaica d’autoconsum és un sistema que permet a les empreses generar electricitat a partir de l’energia solar i utilitzar-la per a cobrir les seves pròpies necessitats energètiques. En lloc de dependre únicament de la xarxa elèctrica, les empreses poden aprofitar l’energia solar, reduir els costos d’electricitat i disminuir la seva petjada de carboni.

Són les plaques solars una opció rentable per a les empreses?

Des de Boquet tenim molt clar que els panells solars són una opció altament rentable, totes les empreses amb les quals hem treballat coincideixen que els panells solars han estat una inversió intel·ligent que els ha permès reduir significativament els seus costos d’electricitat i millorar la seva rendibilitat a llarg termini.

El nostre equip d’experts en energia solar en Boquet està dedicat a proporcionar solucions personalitzades per a empreses que desitgen beneficiar-se de l’energia solar. Realitzem una avaluació exhaustiva de les necessitats energètiques de la teva empresa i dissenyem un sistema d’autoconsum solar eficient i adaptat als teus requeriments específics.

A més, pot ser molt rentable per a la teva empresa principalment per aquests 4 motius:

1. Estalvi a llarg termini: Una vegada instal·lats, els panells solars generen electricitat de manera gratuïta durant dècades, la qual cosa redueix dràsticament els costos d’electricitat i proporciona un ràpid retorn de la inversió.
2. Incentius i subvencions: A Catalunya, ja existeixen programes governamentals que ofereixen incentius financers, subvencions i exempcions fiscals per a fomentar l’adopció d’energia solar, la qual cosa augmenta encara més la rendibilitat de la instal·lació fotovoltaica.
3. Estabilitat de preus: L’electricitat generada per panells solars està lliure dels augments de preus dels combustibles fòssils, la qual cosa brinda estabilitat i previsibilitat en els costos d’energia a llarg termini.
4. Imatge i responsabilitat social: La instal·lació de panells solars mostra un compromís sòlid amb la sostenibilitat i la protecció del medi ambient, millorant la imatge de l’empresa i atraient a clients i socis comercials conscients del medi ambient.

Com instal·lar un sistema d'autoconsum solar en la teva empresa?

A continuació, et presentem una guia bàsica per a instal·lar un sistema d’autoconsum solar en la teva empresa:

 • Avaluació energètica: Realitza un anàlisi del teu consum energètic actual per a determinar la capacitat del sistema fotovoltaic que necessitaràs i els estalvis potencials.
 • Disseny personalitzat: Treballa amb un proveïdor d’energia solar per a dissenyar un sistema adaptat a les necessitats i característiques específiques de la teva empresa.
 • Selecció de components: Adquireix panells solars d’alta qualitat, inversors, estructures de muntatge i altres components necessaris per a la teva instal·lació. Assegura’t de triar productes de confiança i duradors.
 • Instal·lació professional: Contracta a un equip d’instal·ladors especialitzats en energia solar per a garantir una instal·lació segura i eficient.
 • Connexió a la xarxa elèctrica: En alguns casos, pot ser beneficiós connectar el sistema a la xarxa elèctrica per a aprofitar els excedents d’energia generats i obtenir compensacions econòmiques.

Components d'instal·lació:

Una instal·lació fotovoltaica d’autoconsum per a empreses consta de diversos components clau:

 • Panells solars: Capturen l’energia solar i la converteixen en electricitat de corrent continu (CC).
 • Inversors: Transformen el corrent continu (CC) generada pels panells solars en corrent altern (CA) utilitzable en la teva empresa.
 • Estructures de muntatge: Sostenen i posicionen els panells solars de manera segura i per a optimitzar la captació d’energia solar.
 • Cablejat i proteccions elèctriques: Connecten els panells solars, els inversors i el sistema elèctric de la teva empresa.

On col·locar plaques solars per a autoconsum en la teva empresa?

En seleccionar la ubicació adequada per als panells solars en la teva empresa, considera els següents punts:

 • Espai disponible: Avalua els sostres, terrats o altres àrees de la teva empresa que tinguin suficient espai per a acomodar la quantitat de panells solars necessaris. Si tens una coberta d’Uralita i la vols retirar, des de Boquet ens encarreguem de la retirada i de la posterior instal·lació del sistema fotovoltaic.
 • Orientació i angle: Idealment, els panells solars han d’orientar-se cap al sud (en l’hemisferi nord) o cap al nord (en l’hemisferi sud) i tenir un angle òptim per a capturar la màxima radiació solar durant tot el dia.
 • Ombreig: Evita àrees amb ombres, com a xemeneies, arbres o altres edificis, ja que afectaran el rendiment dels panells solars.

El nostre equip tècnic especialitzat i els nostres arquitectes, s’encarregaran de fer aquests càlculs per tal que la teva instal·lació estigui optimitzada el màxim possible.

Italian Trulli
Sol·licita GRATIS el teu estudi personalitzat
Formulario de Contacto página principal

Persona de contacto

Instalación Fotovoltaica

¿Qué más necesitas?

Powered by